Stav klimatické nouze v Evropě vyhlásil Evropský parlament už loni v listopadu a od loňského léta platí i v Praze 7. A nouze nastala. Ovšem ne v důsledku změny klimatu, ale v důsledku boje proti těmto změnám. V úterý 15. září se v Německu rozhostilo rozsáhlé bezvětří. V důsledku nedostupnosti konvenčních zdrojů a zkracujících se dnů, kdy klesá výroba i ve fotovoltaických elektrárnách, v pondělní aukci elektřiny na následující den prudce stoupla cena pro většinu Evropy od Francie po Finsko ke 200 eurům za megawatthodinu. V úterý už cena dosahovala 1 000 eur. Na dlouhodobém spotovém trhu se přitom tehdy obchodovala za nějakých 40 eur.
„V Německu pro obchodní čtvrthodinu mezi 18:45 a 19:00 se cena vyšplhala na 3 999,99 euro/MWh. Německo v dané hodině importovalo průměrně 4,5 GW výkonu z okolních zemí, v následující hodině čistý import dále vzrostl na průměrných 7 GW, čímž předčil i dovoz do Francie na úrovni 5,5 GW,“ uvádí ve svém popisu události server oenergetice.cz.
Neznáme podrobnější důvody, proč byly konvenční zdroje jako zálohy nedostupné. Francie měla několik plánovaných i neplánovaných odstávek jaderných elektráren. Proč ale nezafungovaly uhelné a plynové elektrárny? Byly v tom technické příčiny, nedůvěra v předpovědi meteorologů, nebo jen příliš vysoké náklady (třeba drahé emisní povolenky) na to, aby se nahřály turbíny na režim stand-by, ze kterého mohou být zdroje velmi rychle startovány?
Německo ještě mělo štěstí, že chybějící elektřinu mělo odkud dovézt. V Arizoně, Nevadě, v Novém Mexiku a v Kalifornii, státech na jihozápadě USA, tu možnost neměli. Na přelomu srpna a září tam v důsledku energeticky nevlídného počasí a výpadku obnovitelných zdrojů elektřina prostě došla a tisíce domácností tam byly odpojovány od dodávek energie.
Skutečný stav nouze jsme zažili letos na jaře a máme ho tu na podzim zpět. Bylo by zajímavé provést malou anketu mezi ekologisty, jak se jim v něm žije. Se zavřenými školami, zakázanými sporty, bez divadel, koncertů, festivalů, hospod, nočních klubů a s omezením shromažďování.
Možná namítnete, že takové srovnání kulhá, protože naše aktuální „nouze“ nijak nesouvisí s klimatem, ale s infekční nemocí. Skutečně?
Při cenách 4 000 eur za megawatthodinu elektřiny a bez možnosti jejího importu je noční provoz hospod a klubů ekologickým zločinem. Divadelní představení je energeticky neuvěřitelně náročným podnikem. Ne každé divadlo je státní, ne každé je Národní, které má vlastní provozní budovy. To pražské realizuje kompletní přestavbu energetiky od roku 2006. Po stránce energetických úspor a efektivity je to projekt obdivuhodný a úspěšný, nicméně divadlo ještě není uhlíkově neutrální. Mohou si ale městské či soukromé scény dovolit rekuperace, tepelná čerpadla, fotovoltaiku na střechách?
Sport byl původně povolen jen registrovaným sportovcům. Z tohoto opatření čouhal lobbing za příjmy klubů a platy sportovců jako sláma z bot. Po stránce přenosu infekce. Po stránce ekologické je fotbalové utkání dnes průšvih jako hrom. Fotbal se hraje většinou potmě, při umělém osvětlení, a v zimě, na vyhřívaných trávnících.
Omezené cestování a nedostupná individuální doprava – kvůli emisím skleníkových plynů. Uzavřené školy – osvětlení a topení nebude možné. Podobně obchodní centra budou otevřena jen na několik hodin denně – při příznivém počasí. Zásobování bude váznout.
Každá ekologistická organizace má v programu napsáno, že transformace ekonomiky a společnosti musí být sociálně spravedlivá. Opět se můžeme poučit z praxe. Profesionální sport možný byl, amatérský nikoliv. Kultura – jak kdo: někdo mohl pracovat, někdo jen chvíli, někdo vůbec. Kompenzace ušlých výdělků někdo dostane, někdo méně, někdo žádné.
A dál? Někdo bude smět jezdit autem, někdo ne. Studenti vysokých škol si budou moci dobíjet své počítače a telefony, studenti středních ne. Zemědělci na ekofarmách si budou moci dobíjet elektrotraktory, když bude hezky, ostatní na naftu nebudou smět jezdit. Pacienti do 60 let budou v nemocnicích ošetřeni, starší ať raději zatelefonují…
Ekologové budou smět říkat své názory, sociologové a ekonomové ne.
V tomto případě nejde o nouzový stav kvůli koronaviru, ale o nouzi klimatickou, s níž si rádi zahrávají ekologisté. Nouzi infekční a nouzi klimatickou samozřejmě srovnávat nelze, nijak spolu nesouvisejí. Skutečně?
Jan Ferenc, ekonom a publicista
Žádné komentáře:
Okomentovat