neděle 6. prosince 2020

Moc hospod? Spíš ministrů!

Vy jste doslova řekla, že „pošlete lidi státu na pracovní úřad“. Kolik a proč?
Několikrát se už ekonomika zastavila a plíživě se mluví o třetí vlně. Ten systém je zneužitelný. Když se zaměstnanec rozhodne, že bude doma a ztratil čich, tak bude doma a já s tím nic neudělám. Doktorka mu vystaví neschopenku, přitom ho ani nevidí. Všechny náklady nese zaměstnavatel a kromě toho mám zavřeno. Státní záchranné programy sice existují, ale pokryjí třetinu nákladů, tak zbývá jediná cesta.

Co říkáte tomu, jak se politici vyjadřují k byznysu hospod? Vicepremiér Karel Havlíček řekl, že u nás je stejně hospod nejvíc na obyvatele?Hospod je u nás na obyvatele možná víc, ale je to tím, že máme relativně hodně vesnic. Panu ministrovi bych vzkázala, že podle mě je tu moc ministrů. Když dokáže řídit dvě ministerstva, tak ať je spojí a vyhází půlku úředníků. Ta hospoda na vesnici může být, i když se tam večer schází jen pět chlapů. Je škoda to lidem sebrat.

Já, když se projdu v Praze po Vinohradech do Vršovic, tak jsou ulice, kde míjím jednu hospodu za druhou...
Ale zase máte ulice, kde není nic. O to se ale nemá starat stát, nýbrž trh. Vždy přežila hospoda, do které chodili lidé, ale teď záleží na tom, jakou kdo má nájemní smlouvu a jestli dokáže čerpat ty programy. To je státem řízené uzavírání, kdy je provozovatel v nevýhodě. Stačí, aby byl poctivý, pak má smůlu: má všechny zaměstnance na hlavní pracovní poměr. Může je mít dlouho a musí jim dát odstupné, to mu nikdo nikdy nezaplatí, i když si to nezpůsobil sám.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok zase řekl, že hospody ekonomiku nad vodou nedrží a že by státní pomoc, pokud zavření ještě potrvá, měla časem klesat. Co tomu říkáte?
Je jedno, jestli je to hospoda nebo knihkupectví, pomoc by měla být přiměřeně stejná. Hospodským se zavedlo EET, máme spoustu předpisů, které dodržujeme. Že je někdo hospodský, nesmí být cejch. Zavřely se ale taky posilovny a hotely. Ta podpora by měla být stejná. Proč se šije do hospod?

Myslíte si jako právník, že byste od státu získala něco víc, kdybyste se soudila? Z těch zbývajících dvou třetin ztráty, kterou vám nikdo neproplatil?
Já se opravdu soudím. Tedy ještě ne teď, ale chystám se. Opírám se o nezákonné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví v době nouzového stavu, které zrušil později městský soud. Tam bylo nutné podat do určité doby výzvu na ministerstvo vnitra. Nyní komunikuji s ministerstvem zdravotnictví ohledně vyčíslení škody a jsem připravená jít k soudu.

Jakou uplatňujete škodu? O co se žaloba opírá?
Opírá se o nezákonné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, když zakázali pohyb osob a vycestování. Také se opírám o nezákonné rozhodnutí ze strany vlády o vyhlášení nouzového stavu a zavření restaurací a hotelů. Opírám se také o loňské tržby a o čas, kdy bylo zavřeno.

Advokát Tomáš Sokol mi v rozhovoru říkal, že se domnívá, že za nouzového stavu by vláda měla kompenzovat podnikatelům 100 procent...
Ano, to si myslím taky. A pak ministerstvo zdravotnictví rozhodovalo nezákonným předpisem, protože jim to zrušil soud. Teď mám zatím jen tu výzvu, nechci to ještě medializovat. Na žalobě pracujeme s právníkem. Ministerstvo má ochrannou lhůtu šesti měsíců, dokdy se může rozhodnout a ke škodě se může vyjádřit kladně. Výzvu na ministerstvo vnitra zaslalo údajně 350 subjektů. A jde o 4,8 miliardy.

To jsou potenciální podnikatelé, kteří by se mohli soudit?
Ano. Ministerstvo má nyní ochrannou lhůtu a soud má v daném případě určitou možnost to moderovat a říct – vy žalujete o tři miliony, ale byla pandemie, nikdo to nemohl čekat, já ten nárok o něco zkrátím. Nebo řekne, že budou vyplácet deset procent či dvě, to je jedno.

Pojďme dál, co říkáte výroku Zdeňka Pohlreicha, že covid nepřežije polovina hospod? Není to nadsazené?
Doufám, že spousta hospod je na malých vesnicích a tam je padnout nenechají. Hospoda je tam třeba u někoho v rodinném domku. Nemusí to být takové množství. Bude to třeba dvacet procent. Vždyť spousta obcí se snažila i podpořit vznik hospody, protože by jinak zanikl společenský život. Ale obecně tento obor čeká obří krize.

Co si obecně myslíte o vládních opatřeních? Máte pro ně aspoň trochu pochopení, nebo byste vše zrušila a hned otevřela restaurace, kdybyste mohla?
Vláda nebyla schopna ochránit domovy seniorů a nemocnice před nákazou. Ukazuje se to při plošném testování domovů seniorů. S tím se mělo začít na jaře. Dělá se humbuk kolem opatření, jako že smíte venčit psa 500 metrů od domu, aby se zapomnělo na ty podstatné věci, které zachraňují životy. Na ty se zapomnělo.





Klára Sovová, právnička, ale také hoteliérka a hospodská.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...