„Například lidé do 40 let vůbec neuvažují o tom, že by je při nedodržování léčby mohl postihnout infarkt. My se přitom s takovýmito případy pravidelně setkáváme. Z průzkumu u příležitosti Týdne adherence, který organizovala společnost Teva v loňském roce víme, že pacientům obecně dělá potíže pravidelné užívání léků. Konkrétně ženy mají poté největší problém s pohybem a redukcí váhy, zatímco muži nejvíce bojují s abstinencí, kouřením a dietou,“ popisuje Vrablík.
Podle odborníků by lepší spolupráci mezi pacienty a lékaři mohl podpořit například výpočet jejich cévního věku. Tento argument potvrzuje i zahraniční studie. Ta prokázala, že pacienti, kteří byli o riziku a jejich vaskulárním věku informováni, nejlépe dodržovali zadaná doporučení.
„Vaskulární věk lze jednoduše vypočítat tak, že vezmeme v potaz pacientův skutečný věk, životní styl, další údaje typu, jestli je kuřák a jakými trpí nemocemi. Například riziko infarktu nebo mrtvice u čtyřicetiletého kuřáka s vysokým krevním tlakem a cholesterolem je stejné jako riziko zdravého šedesátiletého nekuřáka,“ říká Vrablík.
Žádné komentáře:
Okomentovat