středa 23. prosince 2020

balady léta páně 2020

Původcem bardcore trendu je německý programátor a amatérský hudebník Cornelius Link. Letos na jaře vytvořil středověkou verzi písně Astronomia – elektronického tracku z roku 2010, používaného v jiném internetovém memu (Dancing Pallbearers) s ghanskou skupinou pohřebních tanečníků. Astronomia (Medieval Style) se nejprve šířila po internetových fórech, v dubnu píseň Link zveřejnil na svém kanále na YouTube a doplnil ji výřezem ze slavné tapisérie z Bayeux. Píseň dosud má tři miliony přehrání.

„Spousta z nás ztratila práci a má hodně času. Znamená to, že nás víc tvoří hudbu a věnuje se koníčkům, na něž by jinak neměli čas, ale také to, že víc lidí sedí na YouTube a na dalších sociálních sítích, kde hledají propojení s druhými či rozptýlení,“ prohlásila pro magazín i-D zmíněná Hildegard von Blingin’, která k akustickým nástrojům přidává i svůj vokál. Mezi její největší hity patří coververze Creep (původně od Radiohead) a Jolene (původně od Dolly Parton). Druhá jmenovaná získala spoustu fanoušků přes síť TikTok.

V půli září Hildegard von Blingin’ oslavila 700 tisíc odběratelů na YouTube a dala jim neobvyklý dárek – zveřejnila píseň, která je rovněž coververzí, avšak originál v rádiu nejspíš neuslyšíte. Autorkou chorálu O Virtus Sapientiae je Svatá Hildegarda z Bingenu, filosofka, mystička a přírodovědkyně, která žila v 12. století. Youtuberka si dala jméno právě podle ní a svoji verzi písně zveřejnila v den výročí narození světice.

Stává se ze středověku žhavý trend? Když na TikToku tančí děti a -náctiletí na zmíněnou loutnovou verzi Jolene nebo na Hips Don´t Lie (původně od Shakiry), jsou navíc oblečení v historických kostýmech. Je to samozřejmě jen hra, nad níž znalci historie asi kroutí hlavou, ale mávnout rukou nad tím, že jde o pouhý vtípek, už asi nejde.

Bardcore vlastně je do extrémů pojatá verze estetického stylu #cottagecore, který se šířil internetem v prvních měsících koronavirové epidemie. Spojoval fascinaci přírodou a vesnickým životem a vešlo se do něj leccos — od domácího pečení chleba po objevování módy našich babiček. Všechno samozřejmě souvisí s touhou po útěku z úzkostné přítomnosti a návratu do jednodušších časů.

„Vždycky byla dobrá doba pro coververze — je osvěžující a zajímavé slyšet písně, které známe a milujeme, v odlišných verzích. Ale bardcore je něco úplně jiného. Je pokračováním letošního memového ‚středověkého‘ trendu a využívá bezútěšnou temnotu, na niž tak slyší existenciální humor Generace Z,“ vysvětluje Elmira Tanatarova v článku pro portál i-D. Současná úzkostná generace potřebuje rozptýlení. A když jim ho nabídne středověk, proč ne. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...