středa 5. září 2018

Žijící fosilie se zázračnou krví

Ostrorepi na rozdíl od nás totiž mají skutečně modrou krev (přesněji řečeno hemolymfu), protože k přenosu kyslíku využívají barvivo hemocyanin. Ten obsahuje měďnatý iont, který způsobuje modré zabarvení. Kromě jiné barvy má také oproti hemoglobinu, který koluje v našich žilách, asi třikrát nižší schopnost vázat kyslík. V jiném aspektu naši krev ovšem hravě předčí.

Za svůj dlouhý život na Zemi si vyvinuli obranný systém, jehož schopnost rozpoznat bakterie je ohromující. Místo specializovaných bílých krvinek mají buňky zvané amoebocyty, které dokáží rozpoznat bakteriální kontaminaci už při velmi nízké koncentraci. Pouhých 45 minut jim stačí na to, aby detekovaly přítomnost bakterií odpovídající přítomnosti jednoho zrnka písku v bazénu. Nám savcům taková reakce trvá celé dva dny!

Koagulin, který tuto reakci zprostředkovává, je využíván v biomedicínském průmyslu. S jeho pomocí je před použitím testováno zdravotnické náčiní a vakcíny, což zaručí jejich bezpečnost. Bez těchto testů by mnoho lidí umíralo kvůli infekcím, protože my bychom přítomné bakteriální endotoxiny jinak odhalit nedokázali. Endotoxiny jsou lipopolysacharidy, které můžeme najít na vnější straně buněčné membrány gram-negativních bakterií, jako je E.coli. Kromě endotoxinů dokáže koagulin odhalit i houbové infekce; opět rozpoznává jistou složku jejich buněčných stěn.

Zatím je však krev ostrorepů v medicíně nenahraditelná, jelikož umožňuje diagnózu pacientů v několikanásobně kratším čase než běžné laboratorní metody. A tento ušetřený čas může často znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Bohužel, vývoj metody umělé syntézy koagulinu je zatím v plenkách, a tak jsou stále z mělčin každoročně loveny stovky tisíc statečných zachránců s modrou krví.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...