neděle 21. července 2019

Teorie mentálního uzlu


Představte si, že máte na balkoně pavučinu a zachytí se do ní hmyz. Hmyz se snaží udělat vše proto, aby se z pavučiny dostal. Zdá se však, že snaha je marná. Čím víc se hýbe, tím víc se do pavučiny zamotává a v konečném důsledku ničeho nedosáhne, jen na sebe upozorní hladového pavouka. Podobný princip platí i pro lidi. Zamotáváme se do pavučin, ze kterých bychom nejraději unikli.
Všimli jste si někdy, že čím víc se snažíte problém vyřešit, tím víc se situace komplikuje? Čím víc se chcete nějaké myšlenky anebo emoce zbavit, tím je intenzivnější a dotíravější? Myslíme si, že hledáme cestu ven, ale ve skutečnosti vytváříme víc překážek a neschůdných cestiček.
Zkuste se řídit principem Wu-Wei, který říká, že věcem je třeba nechat přirozený průběh.
Lidi, kteří nechávají volný průběh svým myšlenkovým pochodům, jsou spokojenější a méně vystresovaní než ti, kteří se myšlenky snaží potlačit silou. Podobně je to i s emocemi - jak je akceptujeme, časem jejich intenzita zeslábne.





Psych.sk

Všetko začína v tvojej hlave

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...