pondělí 4. listopadu 2019

Záleží, co stát dělá...

 Na dobré pověsti země záleží – protože ať vědomě, či podvědomě, lidé se podle ní rozhodují, kde rozjedou byznys, kde budou žít, kam pojedou na dovolenou. Dobré jméno ovlivňuje taky export a investice. A proto agentura Reputation Institute už 19 let vydává žebříček států s nejlepší pověstí.
Co dalšího pomáhá státům k dobré pověsti a k umístění na vyšších příčkách žebříčku? Události z titulních stran novin jsou důležité, stejně jako ekonomické podmínky v zemi a to, jak se stará o svoje přírodní bohatství. 
V minulosti hrály ve vnímání lidí hlavní roli faktory jako krásy země, kultura, přátelskost lidí a životní styl.
Jeden nový faktor ale letos hrál překvapivě významnou roli. „Touha lidí po fungující vládě neúměrně posílila,“ poznamenává Hahn-Griffiths. „Nejde už jenom o to, jestli je země hezká. Možná by se vám líbilo tam žít, pracovat i si tam hrát – ale funguje jako stát? Má dobrou vládu?“ Vnímání veřejnosti se v tomhle posunulo.
A s tím přišly i špatné zprávy: „Vidíme erozi důvěry napříč celým žebříčkem, celá řada zemí se potýká se zhoršující se reputací,“ vysvětluje Hahn-Griffiths.
Spojené státy ztratily důvěru lidí mezinárodně i vnitrostátně, nejspíš jako následek nacionalistické rétoriky a občas matoucích zpráv z Bílého domu. „Amerika je na morálním rozcestí,“ popisuje Hahn-Griffiths. „Vzniká tu vnitřní rozpor: Máme se dobře, ekonomice se daří, byznysu taky, ale co vláda? Kam míří?“ doplňuje ho Levy.
„Nestačí mít rozvinuté hospodářství,“ říká Hahn-Griffiths. „Záleží i na tom, co stát dělá pro to, aby se společnost rozvíjela správným směrem.“



Vicky Valet

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...