středa 13. května 2020

Podzemní univerzita

S přáteli v Brně mezi lety 1984 a 1989 organizovali takzvanou Podzemní univerzitu, tajné bytové semináře převážně britských odborníků, kteří měli do Československa přinést to, o čem se tehdy na vysokých školách nemluvilo.
Koncept tajných brněnských bytových seminářů vymyslel Oslzlého přítel Jiří Müller, který je ale nechtěl přímo organizovat, protože už tehdy byl sledován. Britské přednášející, které do Československa posílala nadace Jan Hus Educational Foundation, tedy hostil Oslzlý. Konaly se převážně v jeho bytě, a to od prosince 1984 až do revoluce. Zpočátku hlavně filozoficky orientované přednášky se časem rozběhly do nejrůznějších oborů. Vystupoval na nich například politický filosof David Levy, politolog John Keane, filozof Francis Dunlop nebo politolog David Regan a řada dalších. Mezi jejich posluchače patřili například pozdější rektoři Masarykovy univerzity Milan Jelínek, Jiří Zlatuška nebo Petr Fiala, či rektor JAMU Ivo Medek.



V knize Podzemní univerzita máte zajímavou zmínku o tom, že minimálně na prvních seminářích se projevovala neschopnost vést diskusi. Jak přesně?
Posluchači měli tendence s přednášejícím výrazně souhlasit nebo nesouhlasit, jenže diskuse je umění. Říkat, že s něčím nesouhlasím, nemá příliš velký význam. Pokud to chci říct, tak to mám vyjádřit tak, že rozeberu, s čím jsem v myšlenkovém rozporu. Nesouhlas, není odpověď. Tou je přednesení jiného názoru, který je ale nějak podmíněn tím, co bylo řečeno. K tomu ale bohužel tehdejší společnost nebyla vychována, tady se žádný dialog nevedl. Šlo to od hlavy, vládnoucí moc nebyla na jakékoliv úrovni schopna vést jakýkoliv dialog, to bylo vidět i v průběhu revoluce a na jejich rozhovorech s Občanským fórem a Václavem Havlem. Zasahovalo to ale celou společnost. Myslím, že celá 90. léta jsme se dialogu učili.

Přednášky měly být původně orientovány na filozofii, ale pak se jejich zaměření trochu proměnilo. Jak se to vyvíjelo?
Na začátku jsem vycházel z toho, že všechny filozofické i politologické přednášky by se měly vztahovat k etice. Pětačtyřicet let nacistické a komunistické totality totiž nejvíc destruovalo morální stránku společnosti. 



prof. Mgr. Petr Oslzlý

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...