pátek 5. června 2020

Jste závislí na nikotinu? Možná jste to zdědili po neandrtálcích...

Tým evolučního antropologa Svanteho Pääboa z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku porovnal zlomky DNA tří neandrtálců, jejichž ostatky byly nalezeny v jeskyni Vindija v Chorvatsku, s DNA moderních lidí. 

Bylo to poprvé, co se podařilo získat sekvenci neandrtálského genomu a s tím i silný podklad pro zkoumání toho, jak ovlivnili genom moderních lidí. 

Většina z nich bohužel příliš dobrá není, nejčastěji mají co do činění s naší náchylností k některým nemocem a inklinací k určitému chování. Sice je tenhle vliv podle Pääba téměř zanedbatelný, další studie napovídají, že až tak zanedbatelný nebude.

Přítomnost genů zděděných po neandrtálcích může mít vliv na vznik cukrovky 2. typu, Crohnovy choroby, lupu i depresí. Existují i náznaky o tom, že by mohly u někoho způsobovat větší riziko ke vzniku závislosti na nikotinu. 

Na první pohled by se mohl zdát, že v sobě trochu toho neandrtálce mají hlavně lidé s rezavými vlasy, ale genetickou mutaci, která z neandrtálců zrzavou barvu vlasů způsobila, byste u moderních lidí hledali marně. Navíc, jak ukázala studie pozůstatků, také neandrtálci měli u vlasů mnohem větší barevnou škálu.

Ale abychom nemluvili jen o negativech. Moderním lidem pomohli neandrtálci zlepšit imunitní systém. Když přišli z Afriky do Evropy, museli čelit mnoho pro ně neznámým nemocem. Neandrtálci, kteří v oblasti žili přes více než 100 tisíc let, už vůči nim měli vybudovanou rezistenci. Společní potomci tak měli větší šanci na přežití.

Podle vědců je ale analýza DNA neandrtálců důležitá hlavně pro pochopení toho, čím náš druh výjimečný a jak je možné, že člověk přežil až do současnosti, zatímco neandrtálci nikoli.





Nedd

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zkoušky z lásky

Připadá mi to absolutně nemožné, ale buď se mi rozbilo vyhledávání, nebo jsem skutečně ještě nikdy nevyzval ke zrušení Vánoc. Tudíž je dost ...