Hysterie je údajně nejdéle známá neuróza na světě, která se projevuje mimo jiné častými výkyvy nálad, egocentrismem, teatrálností, okázalostí a afektovaností.
Pro hysteriky je typické, že se snaží manipulovat s lidmi. Velice často například předstírají přátelství, ale když se objeví vhodná příležitost, jak se posunout v kariéře nebo na společenském žebříčku o stupínek výš, veškerá loajalita a přátelství jdou stranou. Jejich vypočítavost jim pak vynáší například lepší pozice v zaměstnání. Hysterie, stejně jako každá neuróza či psychóza, má i skryté příčiny. Těmi mohou být třeba špatná výchova, nedostačující sociální zázemí, nepříjemné zážitky ze školy, problémy s vrstevníky nebo milostná zklamání.“
Hysterii i nenápadně traumatizuje své okolí.
Existuje i takzvaná hysterie filantropická, kdy má dotyčný tendenci stavět se co nejušlechtilejším a dobročinným, neustále mluví o tom, co dobrého on sám vykonal a jak přispívá na charitu, ovšem dělá to jen proto, aby ho ostatní obdivovali a chválili. Jednou z forem hysterie prý může být agresivita.
S hysterickým mužem se komunikuje těžko. Vlastně to nejde skoro vůbec, protože čím vy jste rozumnější, tím se on více vzteká. Některé triky na něj ale přece jenom fungují. Předně se nenechejte vtáhnout do hádky, kterou jste nezačala. I když vám bude říkat sebevětší hlouposti, neodpovídejte, zacpěte si uši, zavřete se v pokoji a počkejte, až ho to přejde. V případě, že vám to nedá a musíte se bránit, zkuste používat věcné argumenty. Ječení jenom přilévá oleje do ohně.
Harper's Bazaar
Žádné komentáře:
Okomentovat