Především je třeba podotknout, že v České republice disponuje možnostmi něco takového zorganizovat snad jen konglomerát Agrofertu a politického hnutí ANO. Už dříve jsme prokázali, že Česká inspekce životního prostředí toleruje porušování zákonů firmami z holdingu úřadujícího českého premiéra. A to bylo v době, kdy byl Andrej Babiš teprve ministrem financí a předsedou strany, která byla menším koaličním partnerem. I v případě otrávené Bečvy vše nasvědčuje tomu, že sbírání důkazů o havárii řídila právě inspekce, v níž ministr Brabec krátce po svém nástupu do funkce provedl čistku příliš svědomitých pracovníků.
Oldřich Havelka, ředitel firmy Energoaqua, která spravuje areál rožnovské Tesly a která je čistírnou chemických odpadních vod všech firem z areálu, Deníku Referendum řekl, že vzorek vody, který nasměroval vyšetřování k takzvanému rožnovskému kanálu, zajistila Česká inspekce životního prostředí. Vzorek měl po analýze v laboratoři o něco přesahovat zákonnou normu pro kyanidy.
„Když jsem se inspektora Víta Špačka ptal, zda inspekce odebírala a měřila vzorky stejným způsobem také u Dezy, odpověděl mi, že k tomu nebyl důvod, protože u výpusti z Dezy přece plavaly živé ryby,“ komentuje Oldřich Havelka. Co na tom, že u výpusti z Tesly plavaly živé ryby rovněž. Dále Oldřich Havelka popsal, že policie důkladně vyslýchala obsluhu čističky Energoaqua.
Pokud by byla viníkem havárie Deza, k čemuž jasně směřují poznatky z terénu i snaha všech úřadů odklánět od ní pozornost a nezajistit potřebné důkazy včas, kolik lidí by o tom muselo vědět? V Deze může jít o velmi malý okruh: směnu, která v osudnou neděli pracovala, případně pár dalších kolegů, kteří si sečetli jedna a jedna. Ostatní zaměstnanci spíš tuší, že bude lepší do ničeho „nestrkat nos“ a hledět si své práce.
Město Valašské Meziříčí ovládané politickým hnutí ANO se aktivně snažilo od havárie odpoutávat pozornost. Tiskové zprávy města z daného období na konci září skýtají výmluvný obrázek. Podle informací město varovalo před koupáním v řece až čtyři dny po havárii.
Je snadno představitelné, že vůči všem ostatním institucím mohla Česká inspekce životního prostředí předstírat, že má šetření pod kontrolou. Lze takto vysvětlit nečinnost Povodí Moravy? Vysvětlilo by to i dosavadní postup Policie České republiky… Proč by přece měla důvod podezírat Českou inspekci životního prostředí z toho, že pozornost vyšetřování odvádí nesprávným směrem?
Advokát Antonín Továrek říká: „Pokud by se ukázalo, že státní orgány cíleně bojkotují vyšetření úniku jedu do řeky a pachateli díky tomu vznikne prospěch, mám za to, že je naplněna skutková podstata trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby nebo přinejmenším maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.“
Deník Referendum
Žádné komentáře:
Okomentovat