Meduňka je klasika mezi bylinkami na uklidnění. Podporuje dobrý spánek a působí proti nadměrnému stresu, ačkoliv z hluboké deprese vás sama o sobě nevytáhne. Dokáže ale navodit pocity pohody a pomůže s odpočinkem.
Kromě toho ale prospěje i vašemu zdraví. Pravidelné popíjení čaje z meduňky snižuje krevní tlak, působí preventivně proti astmatu, žaludečním a ledvinovým potížím. Dá se použít i na revmatické otoky.
Jak používat: Nejčastěji se používá v čaji. Do bylinné směsi můžete přidat ještě třezalku nebo řebříček, případně také chmel a heřmánek. Čaj si dávejte večer, krásně vás zklidní a usnadní usínání.
Heřmánek
Má řadu využití. Mimo jiné sráží horečku, mírní křeče a dezinfikuje, takže se často používá při vyrážkách, pro oplach očí při zánětu spojivek nebo na sedací koupel při hemoroidech.
K tomu všemu ale také zklidňuje. Podle některých studií dokonce obsahuje sloučeniny, které na mozek působí podobně jako Valium nebo Xanax, tedy léky proti úzkostem. Čaj z heřmánku vám díky tomu hravě pomůže vypořádat se s nervozitou.
Jak používat: Heřmánkový čaj popíjejte během dne, když pocítíte napětí. Dejte ale pozor, heřmánek je alergen, navíc lehce projímá, takže to s ním nepřehánějte.
Lípa
Lípa je vynikající uklidňující prostředek. „Působí jako anxiolytikum proti úzkosti a psychickému napětí,“ přibližuje česká bylinkářka Jarmila Podhorná.
„Sbírá se lipový květ na počátku květu. Nejlépe je jej sbírat odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. V lidovém léčitelství, ale i oficiální medicíně se lipový květ užívá od starověku až do současnosti,“ dodává.
Jak používat: Lipový čaj můžete pít samostatně, s citronem či s malinovou šťávou. Je také vhodný do čajových směsí.
Mučenka
Mučenka se používá k léčbě úzkosti, deprese, nervozity či nespavosti. Skvěle pomůže při rozčílení, pití čaje z této bylinky rychle navozuje pocit relaxace. Kromě toho obsahuje spoustu antioxidantů a má protizánětlivé a protirakovinné účinky.
Jak používat: Uvařte si čaj z listů mučenky, vypít můžete až tři šálky denně. K dostání jsou také tobolky s nadrceným práškem z nadzemní části rostliny. Mučenku by neměly užívat těhotné a kojící ženy a malé děti.
Třezalka
Této žlutě kvetoucí bylince se po právu přezdívá přírodní antidepresivum. Zvyšuje totiž hladinu serotoninu, hormonu štěstí. Zlepší vám náladu, zklidní, zmírní úzkost i depresi. Má také hojivé účinky, při zevním použití podporuje léčbu popálenin a drobných poranění.
Jak používat: Vyrobte si tinkturu: zavařovací sklenici naplňte nahrubo nasekanou čerstvou horní částí kvetoucí třezalkové natě. Zalijte kvalitním alkoholem, například koňakem či slivovicí, uzavřete a nechte 4 týdny odstát. Denně protřepávejte. Pak tinkturu sceďte a uchovejte v lednici v uzavřené lahvičce. Při špatné náladě užívejte 2x denně lžičku, ideálně do čaje.
Kořen lékořice
Určitě jste slyšeli úsloví „je to na pendrek“. Vezměte to tedy doslova a vyzbrojte se kořenem lékořice. Jednou z jeho často využívaných vlastností je, že tělu pomáhá zvládat stresové situace. Kromě toho podporuje vykašlávání při nachlazení a prohřívá organismus.
Jak používat: Odvar se připravuje z drceného kořene. Lžičku povaříte několik minut v hrnku vody a následně necháte asi deset minut odstát. Přecedíte a můžete popíjet.
Mateřídouška
Má silné antibakteriální, antiseptické a uklidňující účinky. Navozuje příjemný spánek, pomáhá při nervovém vypětí a podporuje imunitní systém. Je účinná také při zahlenění, při zažívacích a žaludečních potížích nebo k ošetření ran a výplachům. Používá se ve formě čaje, tinktury či sirupu. Její výhodou je, že se může užívat dlouhodobě a hodí se i pro malé děti.
Jak používat: Tři lžičky sušené mateřídoušky přelijte čtvrt litrem horké vody. Nechte patnáct minut louhovat a ještě vlažný odvar popíjejte. Doporučují se maximálně tři šálky denně.
Levandule
Výrazná voňavá bylinka navozuje klidný spánek, často se dává do polštářků na dobré spaní. Zlepší vám náladu, sníží krevní tak, upraví puls i zrychlené dýchání a pomůže proti bolestem hlavy. Jen dejte pozor, aby na vás její vůně nebyla až příliš silná. Někomu nesedne a pak levandule bolest hlavy naopak vyvolá.
Levandule ale pomáhá například i při menstruačních bolestech. Masáž levandulovým olejem zmírňuje potíže spojené s měsíčky, jako jsou křeče, únava, ztráta chuti nebo průjem. Olejíček si poradí i s afty a pupínky.
Jak používat: Levandulový olej se hodí k inhalaci, po smíchání s některým ze základních olejů (třeba kokosovým) pak k masáži. Pro lepší spánek si na noční stolek dejte pytlíček se sušenou bylinkou.
Kozlík lékařský
„Kozlík působí především jako mírně, ale účinné sedativum. Tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum. Velmi dobře ovlivňuje srdeční neurózu. Působí též spasmolyticky. Někteří autoři dovozují, že nejen nervy uklidňuje, ale současně i posiluje,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Jak používat: Sušený se přidává do čajových směsí, ale užívat také můžete kozlíkové kapky – alkoholovou tinkturu.
OnaDnes
Žádné komentáře:
Okomentovat